DEĞİŞİME NEREDEN BAŞLANIR?

Selam!

2020 yılına girdiğimiz gün yani yıl başı gecesinde, yeni seneye dair bazı şeyler dilemiştim. Herkes gibi… Ve kendime bazı hedefler koymuş, hem iş hem okul hem de özel hayatıma dair bir takım kararlar almıştım. Ama bir yerde bir yanlışlık vardı.Ve ben onu yeni fark ettim. Son birkaç gündür de hep bunu düşünüyordum.

Şöyle ki…

Yıl başı gecesi şunları dilemiştim ( Öyle elle tutulur, maddi şeyler değil, baştan söyleyeyim 🙂.)

“Ben artık;

* Daha pozitif ama aynı zamanda olası kötü ihtimalleri de düşünebilen,
* Ilımlı ama kendinden de taviz vermeyen,
* Hüznünü ertelemeyen ( bu benim için çok önemli) ama hızlı toparlanan,
* Kendine vakit ayırabilen ama diğer işleri de ihmal etmeyen biri olmak

Ve…

Yüksek lisans tezimi bitirmek, daha çok kitap okumak, bloguma daha çok yazmak, daha çok öğrenmek, reklama, PR’a dair daha donanımlı olmak ve şu İngilizceyi de artık halletmek istiyorum. ” demiştim.

Ama şuan o günden bugüne baktığımda bunlar için pek fazla bir şey yapmadığımı görüyorum. Tamam tez bitti, onaylandı, sektörel birkaç kitap okundu. Eee gerisi?

Asıl sorun şuydu; bu kararları alırken kendime şu soruyu ciddi anlamda sormamışım hiç.

” İstediklerimi gerçekleştirmek için nereden başlamam gerekiyor?”

Bu soru o kadar önemliymiş ki… Bunu, seneyi bitirmeye yakın fark etmek her ne kadar sinir bozucu olsa da, “hiç fark etmemekten iyidir.” diyerek teselli ediyorum kendimi. 🙂

Fark ettiğim şey şuydu. Beni ben yapan bazı şeyler var. Tepkilerime, davranışlarıma, anlık ruh hallerime, kararlarıma ve düşüncelerime yön veren, hatta bunları şekillerinden şeyler…

Peki bunlar nelerdi?

Bunlar benim etrafımdaki insanlar ve onlarla kurduğum diyaloglar, izlediğim filmler, okuduğum kitaplar, dinlediğim müzikler, gezip gördüğüm gördüğüm yerler, dikkatimi çeken konular…

Bunlar beni ben yapan şeylerdi, evet. Ve bu yüzden hayatımda bir takım değişiklikler istiyorsam, bunlardan başlamam gerekiyordu.

Ki nihayet başladım da!

This to do 1. Own today printed frame beside teal headset

Mesela ilk olarak müzik listem…

Birçok şarkıyı sildim. Çünkü, müzik dinlemeyi çok seviyorum ve bu durum gün içindeki anlık ruh hallerimi aşırı etkiliyordu. (Sırf müziğin gazına gelerek çok hata yapmışımdır!) Bu yüzden de artık ruh halime iyi gelen, bana güzel şeyleri hatırlatan, güzel hayaller kurduran bir müzik listesi yaptım.

Daha sonra, “Etrafımdaki insanlar! “

Şarkıları silmek kadar kolay değil, insanları hayatımızdan çıkarmak. Ama yavaştan bir mesafe koymak mümkün. Özellikle de ne istediğini bilmeyeni karakterini netleştirememiş ve sürekli negatif olan insanlarla! Boşuna demiyorlar, “İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” diye…

pink mug on stacked books

Okuduğum kitaplar….

Burada kastettiğim yanlış kitaplar değil. “Gündelik hayatımda okumam gerekenler” ile “iş hayatımla alakalı mutlaka okumam gerekiyor” dediklerimi bir sıraya dizmek. Çünkü, roman okumak kadar bence sosyolojik, felsefi ya da iş hayatıyla alakalı kitaplar okumak da önemli. Bu yüzden de kitap okuma listemi, içine sektörelleri de ekleyerek güncelledim.

popcorns on clear glass bowl

İzlediğim filmler…

Burada da kastettğim şey, yanlış filmler değil. Ama biraz daha öğretici olması açısından ve içinde bulunduğumuz 21. yüzyılı daha iyi anlayabilmek adına, bir belgesel ve Tv programı listesi yaptım. Onu da buradan paylaşacağım en kısa zamanda.

Yani toparlamak gerekirse…

Hayatımızda bir takım radikal kararlar almak kolay gibi görünebilir ama bunlara nereden başlayacağımız bence çok önemli. Bu yüzden de alınan kararların, kısa süreli olmasını istemiyorsak bence işi en temel noktasından ele alarak başlamak lazım. Ve herkesin kararlarını uygulama yöntemi elbette farklıdır ama ben yine de belki size de iyi gelir diye kendi yöntemimi paylaşmak istedim.

Umarım işinize yarar!

Sevgiler! Sizi çok seviyorum!

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir