EN İYİ TEDX KONUŞMALARI

Merhaba,

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuydu bu. Bana ilham veren konuşmalar…

İlhamımızı beklemez miyiz çoğu zaman?

Hepimizin motivasyonu bazen yerle bir olabiliyor. Ve o psikolojideyken, kendimizi dibin en dibinde hissediyoruz. Ve ne kadar üzülüp ağlasak da, içten içe, “ah biri görse, biri elimden tutabilse…” diyoruz. Çünkü insanız ve ne yaşarsak yaşayalım, hayata karşı umudumuz hep var. Bu umut bazen, bir kitabın bir cümlesiyle beliriyor, bazen bir şarkının dizesiyle ya da bir başkasının uzattığı el ile…

Ben de, ne yaşarsam yaşayayım hayata karşı hep bir umudum oldu. Ve içten içe kendime şunu söyledim: “O çok sevdiğim kitapların önsözlerinde ya da arka kapaklarında yazarların hayatı ve o noktaya gelene dek neler yaşadıklarına dair bir sürü şey yazıyor. Yaşadıkları her şey eserlerine yansıyor. O yazarları, o yazar yapan şey yaşadıkları. Yani, insanın hayatındaki tüm yaşanmışlıkları, ona bir hikaye yaratıyor. Belki de benim de hikayem oluşuyordur.”

İnanın aynen böyle düşünüyorum. Bu bir tür iyimserlik gibi görünebilir ama ya yaşamaktan vazgeçeceğiz ya da hakkını vererek devam edeceğiz. Başka bir yolu yok ki! Şair Ataol Behramoğlu şöyle diyordu bir şiirinde, hatırlarsınız belki;

“Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına,

Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır.

Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana.”

Sözü çok uzatmadan, kendisine sunulmuş bu armağanın hakkını veren o kişilerin beni çok etkileyen konuşmalarıyla baş başa bırakıyorum sizi.

Umarım ilhamınızı bulduğunuz ve toparlanıp ayağa kalktığınız bir gün olur!

İlk konuşmacımız; Türkiye’nin bilinen seslendirme sanatçısı, oyuncu ve müzisyen Harun Can, hayatında yaşadığı zorlukları ve insanın keşfedilmeyi beklememesi gerektiğini anlatıyor. Ve kendine inanmanın önemini …

Bir diğeri ise sevgili Müfit Can Saçıntı’nın meşhur, ” Domatesler Acele Etmez” videosu. O kadar çok seviyorum ki bu konuşmayı. Bazen ne yaparsak yapalım, her şey olması gerektiği zamanda olur. Bu videonun özü de bu aslında.

Ve sevgili Serdar Kuzuoğlu. Bilgisine, açık sözlülüğüne hayran olduğum insanlardan biri. Bu konuşma bir TEDX konuşması değil ama kesinlikle çok seveceğinize eminim.

Karsu…

Bu videoda sanırım en sevdiğim kısım, “Hayatıma ikinci bir şans verildi.” dedikten sonra söylediği şarkıydı. Bir de şöyle bir cümle kuruyor; “Hayat çok kırılgan ve kalan hayatımda enerjisi yüksek insanları yanımda tutmam gerektiğini anladım” bu o kadar önemli ki… Lütfen sonuna kadar izleyin. Çok iyi gelecek.

Umarım ilhamınızı bulduğunuz ve silkinip yeniden ayağa kalktığınız bir gün olur.

Sevgilerimle…

 

More from tastimcemberimden

HAYATI SEVECEK BİR ŞEY HEP ARADIM VE HEP BULDUM!

Merhaba, 2019’un 8. ayını da yarıladığımıza göre, hakkında şöyle genel birkaç cümle...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =