Yeni Yazar Keşfi: Engin Geçtan

Merhaba💎

2022’de geç te olsa keşfettiğim yazarlardan biri Engin Geçtan, hem Türk psikiyatri profesörü hem de psikoterapist bir yazar.🧡Ve “İnsan Olmak” okuduğum ilk kitabı.

Şöyle anlatayım, hani utandığımız, dile getiremediğimiz ama hissetmekten de kendimizi alıkoyamadığımız bazı duygularımız vardır. Bunları ne kimsenin duymasını isteriz ne de kendimize yüksek sesle söyleyebiliriz. İşte Engin Geçtan tam da bu insanı duyguları ele alıyor. Ve okurken bazen satırlarla kelimelerle inatlaşıyor ve kabullenemiyorsunuz anlatılanları. Yine kaçıyorsunuz “size has olduğunu” sandığınız ve “yüzleşmekten korktuğunuz” duygulardan. Ama tam o anda öyle hikayeler anlatıyor ki yazar, fazla diremeyip teslim oluyorsunuz hemen.

Mesela şu hikayeyi çok severim;

“Bir gün bir grup kirpi ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. Daha sonra ileri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.”

“İnsan olmak nedir?” deseler; “kimsenin birbirine benzemediği şu dünyada, her şeye rağmen doğru mesafeyi bularak yan yana gelebilmek ve bir arada olmayı başarabilmek” derim.

Siz hiç okudunuz mu Engin Geçtan? 👁

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir