Yeni Yazar Keşfi: Engin Geçtan

Merhaba💎

2022’de geç te olsa keşfettiğim yazarlardan biri Engin Geçtan, hem Türk psikiyatri profesörü hem de psikoterapist bir yazar.🧡Ve “İnsan Olmak” okuduğum ilk kitabı.

Şöyle anlatayım, hani utandığımız, dile getiremediğimiz ama hissetmekten de kendimizi alıkoyamadığımız bazı duygularımız vardır. Bunları ne kimsenin duymasını isteriz ne de kendimize yüksek sesle söyleyebiliriz. İşte Engin Geçtan tam da bu insanı duyguları ele alıyor. Ve okurken bazen satırlarla kelimelerle inatlaşıyor ve kabullenemiyorsunuz anlatılanları. Yine kaçıyorsunuz “size has olduğunu” sandığınız ve “yüzleşmekten korktuğunuz” duygulardan. Ama tam o anda öyle hikayeler anlatıyor ki yazar, fazla diremeyip teslim oluyorsunuz hemen.

Mesela şu hikayeyi çok severim;

“Bir gün bir grup kirpi ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. Daha sonra ileri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.”

“İnsan olmak nedir?” deseler; “kimsenin birbirine benzemediği şu dünyada, her şeye rağmen doğru mesafeyi bularak yan yana gelebilmek ve bir arada olmayı başarabilmek” derim.

Siz hiç okudunuz mu Engin Geçtan? 👁

More from tastimcemberimden

Bir Uğraşı Mesleğe Çevirmek Üzerine

Erciyes Film Festivali’ndeyiz. Uzun Hikaye filminin başlamasına bir saat var. Film için...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 3 =