KALİTELİ BİR PAZAR İLE HAFTAYA BAŞLA!

Günaydın!

Yarın yine yeni bir haftanın ilk günü. Ve bence koca bir haftanın tamamını tahmin etmek kolay değil. Ama önlem almak mümkün! Nasıl mı?

Şöyle ki…

Eğer ofise girer girmez bir sürü işin bir anca üzerine hücum etmesini ve koca hafta sonunu nasıl yedim diye düşünmek istemiyorsanız gelin bu pazarı biraz çekip çevirelim. Ki bu koca güne bizi hiç yormayacak hatta bütün bir hafta boyunca iyi hissettirecek bir plan yapalım:

1. Uyandıysanız hemen küçük bir not kağıdı alın ve bugün mutlaka yapmanız gereken şeylerin bir listesini çıkarın. ( Alışveriş, temizlik, kişisel bakım, ödevler vs.) Ve bunları önem sırasına göre sıralayın. Bu işleri yazıya dökmeniz ve sırasıyla yapmanız sizi çok rahatlatacaktır.

2. Tüm hafta boyunca telefon görüşmeleri, mailler, toplantılar vs derken kafamız o kadar çok işle meşgul oluyor ki… Ve böyle anlarda çoğumuz kafamızın içinde ne varsa toplayıp bir çöp kovasına boşaltmak istiyoruz. İşte hafta sonları bunun için harika bir fırsat! Uyandıktan sonra biraz meditasyon ya da uzun bir yürüyüş yapmak zihninizi boşaltmaya yardımcı olacaktır.

3. Meditasyon ya da yürüyüşün ardında uzun ve sıcak bir banyo yaparak gününü çiçek gibi yapabilirsiniz. Sıcak su ile yapılan banyo kaslarını gevşeterek rahatlatır ve bu da tüm vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

siyah düz ekran tv açıldı 11

Favori diziler eşliğinde

4. Ve tabi ki tüm hafta özlemini çektiğiniz harika bir kahvaltı hazırlayın ve onu en sevdiğiniz dizi eşliğinde uzun uzun yapın. Eğer uzun bir kahvaltı yapacaksam genellikle ya Avrupa Yakası ya How I met your mother ya da Friends gibi sitcomlardan birini izliyorum. Ki bu üçü en en en favori dizilerimden. 🙂

gözlük ve kahvenin yanında kitap sayfası

5. Gelelim pazar gününün en sevdiğim kısmına: Ertelenenler! Bu şu demek arkadaşlar; hafta içi ofislerde çok yoğun çalışırken gün içinde çeşitli ruh hallerine bürünüp hayatı sorgulayabiliyoruz. Mesela ben genellikle en sıkı çalıştığım günün sonunda ertelediğim şeyleri düşünüyorum. Sonra da onu yapmak için hafta sonunu iple çekiyorum. Bu merak ettiğiniz bir yere gitmek olabilir… Bir türlü başlayamadığınız bir kitap ya da film olabilir… Pazar günleri bu geciktirmeleri sona erdirmek için harika bir fırsat!

person sitting on top of gray rock overlooking mountain during daytime

Uyaranlar!

6. Uyaranlara tekme atın, üzerini örtün ya da bir odaya koyup üzerine kapıyı kitleyin! Ben biraz abartmış olabilirim arkadaşlar. 🙂 Tüm hafta çoğu zaman mecbur kalarak kullandığımız bilgisayarlardan, tabletlerden, telefonlardan biraz uzak kalmamız gerekiyor. Yani 5 yorucu günün ardından iple çektiğimiz o güzelim iki günü bunların yemesine izin vermeyin.

7. Sevdiğim bir diğer kısma geldik. PLANLAMA! Sanırım bir kelime olsam adım bu olurdu 🙂 Gün sonuna doğru iyi bir odaklanma ile hafta içinde halletmeniz gereken işlerin bir listesini hazırlayın. Ve yine önem sırasına göre yazın. Bu sayede hafta içi nereden başlasam diye düşünmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca tüm işlerin yazıya dökülmesi sizi daha güvende hissettirecek, işler gözünüzde büyümeyecektir.

clear glass cup with brown liquid

Sihirli saatler ve uykuya dalış…

8. Ve pazartesiden önceki son çıkış yani pazar gününün ilerleyen saatleri… Bu saatlerde ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri (ütülenecekse) ya da yanınıza almanız gereken diğer şeyleri önceden hazırlayın. Sonra kocaman bir kupada mis gibi bir papatya çayı hazırlayın, alarmınızı kurun.

Ve evet, kaliteli bir hafta için hazırsınız!

Herkese şimdiden mükemmel bir hafta dilerim!

Sizi çok seviyorum!

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir