Başarıya Götüren Kitaplar

Selam👋🏻

Haftaya dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olan Jeff Bezos’un şu cümlesiyle merhaba diyelim:

” İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, kendilerini bir ilgi alanına zorlamalarıdır. Tutkularınızı seçmezsiniz, onlar sizi seçer. ”

Hangi işte ne kadar süredir çalışıyor olursak olalım, kendimizi geliştirmek ve değişime açık olmamız şart. Hele ki böylesine hızlı akan bir dönemde bu çok önemli konu. O yüzden tam da yepyeni bir hafta başlarken kariyerinizde ışıl ışıl parlamak ister misiniz? diye soruyorum.

Cevap “Evet” ise…

Veee evet cevabını aldığımı farz ediyorum. Kariyerinde kendini geliştirmek, alanında “parmak uçlarına basarak” değil “topuklarını yere vura vura” yürümek ve kendinin en iyi versiyonuna dönüşmek isteyen herkes için bir kitap listesi hazırladım.

Bunların çoğunu okudum ve gerçekten bir sürü yeni şey öğrendim. Çünkü bazen işe odaklanıp ilişkilerden düşük not alıyoruz ya da iş yerinde sınırları belirleyemediğimiz için yok yere yıpranıyor ve işlerde geriye gidiyoruz. Ve bu dengeyi sağlamak o kadar önemli ki. Ben özellikle bu iki konuda gerçekten daha donanımlı olmaya çalışıyorum. Ki bu kitaplar da en büyük yardımcım.

Umarım bu kitaplar hem gündelik hem de iş yaşamınızda, ilişkilerinize, zamanınıza ve işlerinize katkıda bulunur. Ve sizi en iyi versiyonunuzla tanıştırır.

Listeye sizin de eklemek istediğiniz kitaplar var mı? Ya da bu listeden daha önce okuduklarınız… Varsa bana yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

 • Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, aşama aşama, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişimine ayak uydurmamızı sağlayan alşıkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır – Türkiye'nin 7/24 Kitap Fuarı KitapExpo.com

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayattaki anlam arayışına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz.

 • İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? – İlber Ortaylı

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?

İlber Ortaylı bu kitapta kişinin hayattaki gayesini nasıl belirleyeceğini, hedefini nasıl koyacağını, geleceğini nasıl planlayacağını, potansiyelini nasıl değerlendireceğini yüzyılların içinde dolaşarak, tarihin büyük düşünürlerinin binlerce yıla meydan okuyan görüşlerini de yanımıza katarak izah ediyor.

 • TED Gibi Konuş – Carmine Gallo

Ted Gibi Konuş

Carmine Gallo, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabını, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesini yapıyor, TED’in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.

 • 21. Yüzyıl İçin 21 Ders – Yuval Noah Harari

21.Yüzyıl için 21 Ders

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

 • Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Sıfırdan Bire

Facebook, Microsoft, Paypal, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsapp gibi bir startup fikriniz var ama bunu nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyor musunuz? PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel bu sorunun cevabını elinizde tuttuğunuz kitapta veriyor.

 • Aykırı Değerler – Malcolm Gladwell

Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Kitapta neden dünyanın en zeki insanının adını bile duymadığınız ya da tüm başarılı avukatların neden aynı öz geçmişe sahip olduğu gibi ilginç bilgiler ele alınıyor.  Ayrıca bu kitap ile ilgili Barış Özcan’ın da bir videosu var, oldukça faydalı. Onu da buradan izleyebilirsiniz.

 • kız patron – sophia amoruso

Patron Kız

Milyon dolarlık Nasty Gal giyim sitesinin kurucusu Sophia Amoruso aklınıza gelebilecek en sıra dışı kız. Şimdi çok havalı ve zengin bir #PATRONKIZ olsa da bir zamanlar pek de gurur duymadığı şeyler yaptı; çöpleri karıştırıp bulduğu çörekleri afiyetle yedi, marketlerden bir şeyler çaldı ve otostop çekerek şehirden şehre gezdi. Küçük bir sağlık sorunu yüzünden sigortaya ihtiyaç duyunca bir sanat okulunun lobisinde kimlik kontrolü işine girdi ve can sıkıntısından eBay’de ikinci el kıyafetler satmaya başladı. İşte o küçük hamle, Sophia’nın hayatının dönüm noktası oldu. Detaylar için yazımı okuyabilirsiniz.

 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Dünya klasikleri arasında yer alan roman, uzun yıllar farklı ülkelerin egemenliğinde yaşamış bir toplumun kendi ayakları üzerinde kalkınmasını konu ediniyor. Hayatının önemli bir kısmını Finlandiya’da yaşamış olan Petrov; eserinde ülkenin ekonomiden eğitime, sağlıktan tarıma kadar birçok farklı alandaki gelişimini destansı bir anlatımla ele alıyor. Ki Mustafa Kemal Atatürk’ün de sevdiği kitaplardan*

 • Büyüleme – Guy Kawasaki

Büyüleme

Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor.

 • Ayakkabı Gurusu – Phil Knight

Ayakkabı Gurusu
1963 yılında babasından elli dolar borç alarak ayakkabı satmaya başladı. Ve bugün otuz milyar dolar değeri olan Nike’yi var etti. Peki nasıl?

 • Savaş Sanatı – Sun Tzu

Savaş sanatı

Bu kitabı duymayanınız yoktur sanırım.

MÖ 6. yüzyılda yazılan Sun Tzu’nun Savaş Sanatı, bugün hala savaş ve askeri strateji üzerine nihai yorum olarak saygı gören bir Çin askeri incelemesidir. Fiziksel savaşa başvurmadan önce stratejiyi iyi düşünerek düşmanınızı zihinsel olarak alt edebileceğiniz ilkesine odaklanan bu felsefe, kurumsal ve iş dünyasında uygulanmaya devam ediyor.

Hoşça kalın, sizi seviyorum.

Veee keyifli haftalar!

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAZEN KAYBOLABİLİYORUZ

7 Eylül 2022