Yurdumun Güzelliklerinde Gezinirken

6

Geçen hafta yurdumun güzide yerlerinden biri olan Nevşehir’deydim. Havası, suyu, insanı o kadar başka, sessizliği o kadar huzur vericiydi ki ? Bir an, acaba şehrin karmaşasından sıyrılıp burada mı yaşamalı? diye düşünmeden edemedim.

Gezimiz Avavos’ta ( Antik dönemdeki adı Venessa ) şahane bir kahvaltı ile başladı. Daha sonra ise çok sayıda çanak-çömlek atölyesi bulunan ilçeyi dolaşmak üzere yola koyulduk. İlk durağımız  Saklı Mağara’ydı. Hititlerken beri süregelen seramik yapım geleneği buradaki insanların hem günümüze kadar devam ettirdiği bir gelenek haline gelmiş hem de onlar için bir geçim kaynağı olmuş. Elimde emekle yoğrulmuş hediyelik birkaç parça eşya, ayrılıyorum Avanos’tan.

Bir sonraki durağımız ise Kapadokya’nın önemli merkezlerinden biri olan Ürgüp’tü.  İlçe, Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi’nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adını almış. Buradan da birkaç kiliseyi dolaştıktan sonra ayrıldık.

Öğle yemeğimizi yedikten sonra Kapadokya’nın en yüksek yerleşim yeri olan Uçhisar’a doğru yola koyulduk. Zamanında Hristiyanların yaşadığı kale içindeki gizli yollar, saklanma amaçlı kullanılmış. Ayrıca kalenin en üstündeki 3 mezarın da oyularak oluşturulduğunu öğreniyoruz. Kalenin içindeki geçitlerin küçük olmasından dolayı buraya cücelerin yaşadığı bölge de deniliyormuş.

Ve son olarak gelelim Peribacaları’ na. Her biri bambaşka şekilleri, filleri, köpekleri, develeri ve insanları andıran taşlar adeta hayrete düşürüyor bizleri. Ve bu şekillerin sadece rüzgarların aşındırmasıyla ya da söz yerindeyse coğrafi nedenlerden ötürü oluşmuş olduğuna inanmak güç geliyor.
Ayrılırken sonkez kafamı; içinde sessizliği, huzuru, tarihi, bildiğimiz ve bilmediğimiz bir sürü öyküyü saklayan o taştan şehre çeviriyorum. Taş huzur verir mi insana ? İçimden ‘huzuru bulmak üzere, tekrar geleceğim’ diye söz vererek, dönüş için yola koyuluyorum.

Tags from the story
, , ,
More from tastimcemberimden

Meğerli Bir Şiir

Yorgun zamanlarla nasırlaşmışsın, büsbütün. Ve hatta vücudundan Ve hatta kalbine kadar. öyle...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three + eight =