Yurdumun Güzelliklerinde Gezinirken

6

Geçen hafta yurdumun güzide yerlerinden biri olan Nevşehir’deydim. Havası, suyu, insanı o kadar başka, sessizliği o kadar huzur vericiydi ki ? Bir an, acaba şehrin karmaşasından sıyrılıp burada mı yaşamalı? diye düşünmeden edemedim.

Gezimiz Avavos’ta ( Antik dönemdeki adı Venessa ) şahane bir kahvaltı ile başladı. Daha sonra ise çok sayıda çanak-çömlek atölyesi bulunan ilçeyi dolaşmak üzere yola koyulduk. İlk durağımız  Saklı Mağara’ydı. Hititlerken beri süregelen seramik yapım geleneği buradaki insanların hem günümüze kadar devam ettirdiği bir gelenek haline gelmiş hem de onlar için bir geçim kaynağı olmuş. Elimde emekle yoğrulmuş hediyelik birkaç parça eşya, ayrılıyorum Avanos’tan.

Bir sonraki durağımız ise Kapadokya’nın önemli merkezlerinden biri olan Ürgüp’tü.  İlçe, Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi’nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adını almış. Buradan da birkaç kiliseyi dolaştıktan sonra ayrıldık.

Öğle yemeğimizi yedikten sonra Kapadokya’nın en yüksek yerleşim yeri olan Uçhisar’a doğru yola koyulduk. Zamanında Hristiyanların yaşadığı kale içindeki gizli yollar, saklanma amaçlı kullanılmış. Ayrıca kalenin en üstündeki 3 mezarın da oyularak oluşturulduğunu öğreniyoruz. Kalenin içindeki geçitlerin küçük olmasından dolayı buraya cücelerin yaşadığı bölge de deniliyormuş.

Ve son olarak gelelim Peribacaları’ na. Her biri bambaşka şekilleri, filleri, köpekleri, develeri ve insanları andıran taşlar adeta hayrete düşürüyor bizleri. Ve bu şekillerin sadece rüzgarların aşındırmasıyla ya da söz yerindeyse coğrafi nedenlerden ötürü oluşmuş olduğuna inanmak güç geliyor.
Ayrılırken sonkez kafamı; içinde sessizliği, huzuru, tarihi, bildiğimiz ve bilmediğimiz bir sürü öyküyü saklayan o taştan şehre çeviriyorum. Taş huzur verir mi insana ? İçimden ‘huzuru bulmak üzere, tekrar geleceğim’ diye söz vererek, dönüş için yola koyuluyorum.

Kategoriler: KEŞİF
tastimcemberimden

Yazan:tastimcemberimden Yazarın tüm gönderileri

Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çerez Notları

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.