Pembe Gözlüklü Okuyucular

tumblr_mj4jp7k8v11rjqcnpo1_500

Üzülüyorum, çok üzülüyorum sevgili edebiyat sever dostlarım. Kitapçıların çok satanlar bölümünde, metroda, otobüste yahut sıra altlarında o kitapları gördükçe kahroluyorum. Bu kadar kolay mı, diyorum.

Son zamanlarda o kadar çoğaldılar ki. Önüne geçilemeyecek kadar hem de! Cebinizi geçtim, beyninize nasıl kıyıp, türlü kafiye oyunlarıyla dizilmiş, içi boş cümlelerle dolu kitapları satın alıyorsunuz ? Evet, beni bunca gama sokan, öfkelendiren; şuursuzca, hissizce yazılmış o kitaplar! Bunlara rastladıkça ‘ Hay Allah’ım bu insanlar hiç mi bir Suç ve Ceza yahut İlyada okumadı? Hiç mi parmakları, yasak bir aşkın gölgesinde can çekişen Madam De Renal ve Julien Sorel’in acısını okşamadı? Sahi bunları okusalardı, şuanda daha seçici olmazlar mıydı kitap okurken? Ama nerde azizim, o seçici okurlar! Ne yazık ki o kült kitaplar unutulmaya, o bilinçli okurlar da azalmaya başladı.

Beni çileden çıkaran bir diğer konu da kişisel gelişim kitapları. Çünkü; ‘Sen yeter ki iste ve inan ‘ fikrinden yola çıkılarak yazılan bu kitapların; kişisel gelişimden kişisel bencilliğe doğru götürmekle birlikte, insanlara gereksiz hırslar yüklediğine inanıyorum. Hele bir de , hayatın dümdüz, engelsiz olması gerektiğini, biraz inanırlarsa bunun kolaylıkla olacağını ve böylece daha mutlu bir hayat yaşayacaklarını yazdıklarında sevmemekle birlikte nefret etmeye başlıyorum. Resmen, mutlu olmak istiyorsan hayatından tuzu ve biberi çıkar diyorlar. Daha neler! Sakın hayatında sürekli sorun ve engel isteyen bir manyak olduğumu düşünme, sevgili okuyucum. Sadece taşsız bir yol düşünemiyorum, hepsi bu.

Ve yeni yazarlara da düşman değilim. Elbette yeni fikirlere de yeni yazarlara da ihtiyacımız var. Bu tartışılmaz bir gerçek. Ben sadece aşk dendiğinde, bunun, iki kişinin birbirine duyduğu basit bir çekim olarak anlaşılmasını ve anlatılmasını sindiremiyorum. Kişisel gelişime gelince, bireylerin kendini tanımadan, problemlerini tespit etmeden, ‘sorun ne ise sen halledersin’li cümlelerle kandırılıp, onlara pembe gözlükler takılmasını yanlış buluyorum.

Şimdi sen söyle, sevgili okuyucum. Aşk, raflarda sayısı gün geçtikçe artan kitaplardaki kadar basit mi? Kişisel gelişim için, aslında ticari amaçlı yazılan kitaplardaki o sahte vaatler yeterli mi? Sen düşün, sen oku ve sen karar ver!

Kategoriler: OKUMAK GÜZELDİR
tastimcemberimden

Yazan:tastimcemberimden Yazarın tüm gönderileri

Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çerez Notları

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.