ORWELL YILI GERÇEKLEŞİYOR!

Selam,

Malumunuz birkaç gün önce Orwell’ın #hayvançiftliği ni blogta paylaştım. Bu kitapla alakalı bir kaç şey söylemek istiyorum. Ve sonrasında yeni bir kitaba başlayacağım. Onu da burada sizlerle paylaşacağım zaten.

Şimdi… Hepimizin kitap okurken hoşlandığı yazarlar ve türler çok farklı, biliyorum. Fakat bence yine de, herkes hayatına en az bir tane “Orwell” kitabı katmalı.

Çünkü, 21. yüzyılı, içinde olduğumuz ve bizi istesek de istemesek de şekillendiren sistemi ve siyasi yapıları o kadar güzel anlatıyor ki… Bazı şeylerin farkına varabilmek adına, onu okumanın faydalı olacağına inanıyorum.

İster bir kitapta ister bir filmde anlatılıyor olsun ya da ister şimdi yaşanıyor olsun ister bundan 100 yıl önce yaşanmış olsun… Hiç fark etmez. Sorgulamadan inanmanın sonuçları her devirde, her toplumda, her bireyde aynı olacaktır bence. Bu yüzden de, körüne mutlak bir inançla, sorgusuz sualsiz biat etmemek için bazen bir şeylerin gözümüzü açması gerekiyor. Ve bu bir “Orwell” kitabı da olabilir.

Sözün özü ister 1984 ister Hayvan Çiftliği olsun… Hayatınızın herhangi bir döneminde bir Orwell kitabı mutlaka okuyun derim.

Bu arada bir haberim var.Bilenler bilir “Orwell Yılı” diye bir tabir vardır. Ve 2020’de resmen gerçekleşecek. Yazarların ölümünün üzerinden 70 yıl geçince telif olayı ortadan kalkıyor. Ve 2020’de Orwell’in eserleri için bu müddet tamamlanmış olacak. Bu sayede isteyen her yayınevi, 1950’de ölen Orwell’in mirasçılarına telif ücreti ödemeden “1984”ü ve diğer eserlerini basabilecek. Milyonlarca yeni nüshası basılacak kitapların en çok satanlar listelerinde ilk sırlara tırmanması bekleniyor.

Bakalım neler olacak. Keyifli haftalar…

More from tastimcemberimden

BASİT ÇÖZÜMLER İŞE YARAR

Günaydın✨ Yeni bir haftanın ilk günü!✨ Güne nasıl başladınız bilmiyorum ama ben...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × three =