Kırık Döküğe Övgü: Wabi-Sabi

Selam!

Biliyorsunuz, günümüz dünyasında ömrü uzun olan bir nesne hemen hemen yok. Tamamen hedonik yani hazza bağlı tüketim yaptığımız için ve buna da çoğunlukla sosyal medya yön verdiği için, birçok şeyi daha eskimeden çöpe atıyoruz. Atmasak bile çekip instagrama koyacak kadar kayda değer görmüyoruz. Çünkü, kullanmışızdır ve o an yaşattığı haz geçtiği için gösterişsiz ve değersizdir artık. Ama biliyor musunuz, bence esas hikaye de onda yani gösterişsiz olanda.

Tıpkı Wabi-Sabi’de olduğu gibi…

Wabi-Sabi de ne ?

Harika bir Japon felsefesi olan Wabi Sabi için, “kırık döküğe övgü” de diyebiliriz. Wabi, sadeliği, alçak gönüllülüğü ve doğayla uyumlu yaşamayı, Sabi ise geçen zamanın eşyalara, insanlara ve doğaya kattığı güzellikleri temsil ediyor. En güzel yanı Bu iki kavramın birleşerek, geçen zamanla birlikle, eşyalardaki eskimişliği, insanlardaki beyazlamış saçları, alındaki kırışıklıkları, doğanın çürüyen ve yenilenen döngüsünü kucaklaması!

Açıkçası şu zamana kadar duyduğum en muhteşem yaşam felsefesi diyebilirim Wabi-Sabi için!

Kavramı ilk duyduğumda birkaç ufak araştırma yaptım. Ve şunu farkettim. Aslında, hem dekorasyonda hem sanatta hem de kitaplarda adı doğrudan verilmese bile özellikle son dönemlerde oldukça sık işlenen bir temaymış Wabi-Sabi.

Mağazalarda, “evlerinde daha sıcak, huzurlu ve samimi bir atmosfer yaratmak isteyenler için “ kullanılmış havası verilen eşyaların satılması, bazı kişisel gelişim kitaplarında “Kendinizi her halinizle sevin ve kusurlarınızı gözünüzde büyütmekten vazgeçin” denmesi ya da vintage giyim mağazalarının çoğalması … Tüm bunlar bence bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Wabi-Sabi’den payını alanlar ya da almaya çalışanlar.

Kavramın en güzel yanı ise bence hem verdiği iç huzur hem de “mükemmel ol, eksiksiz yaşa” mottosuna kafa tutması.

Son olarak bu kavramla alakalı yazılmış ve olumlu yorumlar alan birkaç kitap buldum. Onlar da şu şekilde:

• Leonard Koren-Wabi Sabi
• Richard R. Powell- Günlük Yaşamda Sadelik Mucizesi Wabi-Sabi
• Kedi Yazar-Wabi Sabi Kusurlu Güzellik

Ben çok sevdim bu kavramı ve siz de sevecek misiniz merak ediyorum! 😋

Sevgiler 🧡

 

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Comments

5 Mart 2020 at 11:35

Merhabalar,

Wabi-Sabi hakkında hazırlamış olduğunuz yazıda verdiğiniz faydalı bilgiler için size teşekkür ederim.

Wabi; doğal, yalın, sade ve kusurlu olanın güzelliği anlamına gelmektedir. Sabi ise nesneleri ve onların sanatını temsil etmektedir. Wabi-Sabi hayat tarzı; hayatımızdaki güzel ayrıntıları görmemizi engelleyen her şeyi reddetmektedir. Doğallığı ve deneyimi savunan bir felsefedir. Şükretmeye ve değer bilmeye önem vermektedir. Wabi-Sabi ile ilgili kaleme aldığım bir yazımı izninizle ben de sizinle paylaşmayı istiyorum: https://www.tarz2.com/dogal-yalin-ve-sade-olanin-guzelligi-wabi-sabi

Keyifli okumalar diliyorum,
sadelikle ve mutlulukla kalın.
http://www.ebrubektasoglu.comucuzduzen
30 Mart 2020 at 00:45

Öneriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim ☺️Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir