GÜNE BİR İLHAM: KOBE BRYANT

Günaydınnn🧡

Saat 06:15 ve kahvem de ben de hazırız. Bu sabah konumuz “ilham!”

Kobe Bryant ile alakalı bir video izledim az önce ve şu sözü beni çok etkiledi, iyi hissettirdi:

“En önemli şey, çabalamak ve insanlara mükemmel olmak istedikleri şeyde ilham vermektir.” ⭐️

Hikayesi şöyle;

“Henüz küçük bir çocukken bütün bir yazı hiç basket atmadan geçiren Kobe bu duruma çok üzülür ve ağlar.

Bu halini gören babası ona şunu söyler; “Sıfır skor da yapsan 60 skor da yapsan hiç önemli değil, seni çok seviyorum. ”

Bu bence bir çocuğa söylenebilecek en güzel cümlelerden biri.

Neden?

Çünkü bir çocuğa hata yapması için izin vermek aslında ona çok büyük faydalar sağlar. İnsanlar çocukluklarından itibaren, hata yaparak bir şeyleri öğrenir. Ve sonra yaptıkları her hatada, neden hata yaptıkları üzerine düşünmek ve bir sonraki adımda aynısını tekrarlamamak için çeşitli yöntemler geliştirmek zorunda kalırlar . Yani aslında problem çözme ve eleştirel düşünme becerimizi bir hatanın ardından geliştiririz.

Bir de bir çocuğa hata yapma izni verdiğinizde bu onun özgüvenini geliştirir ve o risk almaktan, hata yapmaktan korkmaz. Buda ilerleyen yıllarda çocuğun güçlü bir öz saygıya sahip olmasına önayak olur.

Psychology Today’de “ hatalar çocukların öğrenmesini iyileştirir” başlıklı bir yazı okumuştum. Burada Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan bahsediyordu yazar. Araştırmada “çocukları zekaları için övmenin aslında onların zorluklar karşısında ısrar etme olasılıklarını azaltabileceği” anlatılıyordu.

Bu araştırma için New York City okullarında yüzlerce beşinci sınıf çocuğunun bir kısmını “zekası için” bir kısmını ise “çabası için” övüyorlar. Ve beşinci sınıf olan çocukları sekizinci sınıflar için hazırlanmış oldukça zor bir teste sokuyorlar. Ortaya çıkan sonuç oldukça şaşırtıcı olmuş!

Cesaret vermek çok daha kıymetli…

Sonuca göre çabalarından dolayı övülen öğrenciler bu testi başarıyla geçmişler. Akıllı oldukları için övülen çocukların ise testin ardından cesaretlerinin kırıldıkları ve hatalarını bir başarısızlık işareti olarak gördükleri sonucu ortaya çıkmış. Çabaları sebebiyle ölen çocukların zeka testi %30 artış gösterirken, zekaları nedeniyle ölen çocukların zeka testi etkisi %20 düşüş göstermiş. Yani aslında bir çocuğa cesaret vermek güzel bir şey ama yalnızca zeka değil verdiği çaba konusunda cesaret vermek çok daha kıymetli.

Bir insana ilham vermek, onun yaşamını şekillendirmek…

Yazının başına dönecek olursak, babasıyla arasında geçen diyalogun ardından Kobe o kadar çok çalışıyor ki, sonunda o 60 skoru gerçekleştiriyor. “

Yani bence Kobe’nin kurduğu o cümledeki ilham kaynağı babası. Ona hata yapma izni verdiği için gerçekleşiyor bu başarı. Bir insana ilham vermek, onun yaşamını şekillendirmek çok kıymetli. Üstelik bu bazen 3-4 kelimelik bir cümleyle bile mümkün olabiliyor. O kısacık 3-4 cümle bir insanı hiç ummadığı yerlere (NBA şampiyonluğuna bile!) götürüp başka insanlara ilham vermesine sebep olabiliyor.

O yüzden siz de kendinize hata yapma izni verin. Eğer etrafınızda sizi cesaretlendirecek kimse yoksa o cesareti kendinize siz verin. En büyük ilhamınız kendiniz olun.

Ve her dinlediğimde elimden tutup beni ayağa kaldıran şu şarkı da günün ilhamı olsun!
Sizi çok seviyorum.🧸🧡

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir