Gülen Ve Gülümseten Adam

Mehmet Ali Birand’ı kaybettik . Büyük duayeni kaybettik. Türk Basın Ve Medyası ‘nın güler yüzlü adamını kaybettik. Daha ne söylenebilir ki ! Kaybettik işte … Koca bir ömrü tek bir kelimeyle özetlemek ne acınası bir gerçek . Ama maalesef gerçek … O haberine odaklanırken bizler çoğu zaman taktığı saate ve ona uyumlu kravatına bakardık , kelimeleri yanlış söylemesine yahut tarihleri şaşırmasına tebessüm eder yine onu izlemeye devam ederdik . Çok severdik kendisini . Severdik sevmesine de hakkında Kanal d haberi sunmasından başka ne bilirdik ? Bildiklerimizle sınırlı değildi büyük duayenin hayatı ve yaptıkları .
M.Ali Birand ; Mürvet ve İzzet Birand ‘ ın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya gelmişti. Kökenleri Elazığ’ın Palu ilçesine dayanıyordu . Lise’yi Galatasaray’da okumuştu .Mesleğe ise 1964 yılında Milliyet Gazetesi’nde başlamış ve Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem de Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini yapmıştı. 1992 ve 1995 yılları arasında Sabah gazetesinde köşe yazarlığı , TRT ve Show TV’de 32. Gün programını yapıp ve Show TV’de ana haber bültenini sunmuştu .
Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32.Gün programına, bir çok Türk politikacısının yanı sıra, dünya liderlerinden François Mitterrand, Jacques Chirac, Saddam Hüseyin, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin, Yaser Arafat, Peter Kohl, Gerhard Schröder ve Teacher Mehmet, gibi önemli isimleri de konuk etmişti .
Türkiyenin içinde bulunduğu durumları anlatan ve Türk siyasetini içeren bir çok kitap yayınladı. Türk Ordusu’nun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.
1986 yılında Sovyetler Birliği yetkililerini ve Milliyet’i ikna edip, Moskova’da da büro açtı. 1988’de Lübnan’ın Beka vadisindeki PKK kampında Abdullah Öcalan ile röportaj yaptı. Bu röportaj, Türkiye’de Öcalan ile yapılan ilk röportajdı ve basılması sonrası Milliyet gazetesi toplatıldı ve yayımlanması yasaklandı. Daha sonraki yıllarda çeşitli belgeseller çekti.
1991 yılının Haziran ayında Birand, ailesiyle birlikte Türkiye’ye geri döndü. İstanbul’a yerleştikten sonra Milliyet’ten Sabah’a geçti ve 32. Gün programını TRT’den Show TV’ye taşıdı. Fakat 28 Şubat sonrası Sabah’tan kovuldu ve Show TV’deki programı da durduruldu. 1997’de Aydın Doğan, kendisine CNN Türk’ün kuruluşunda görev verdi ve bu dönem, Posta gazetesinde yazmaya başladı. CNN Türk’te Manşet adlı günlük siyasi bir talk show yaptı. 2005’te Kanal D Ana Haber Bülteni’nin Genel Yayın Yönetmeni ve bültenin anchor’u oldu. Ocak 2009 hem CNN Türk’ü, hem de Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi.
Milliyet’te çalışırken karşılaştığı ve Ercüment Karacan’ın üvey kızı olan Cemre ile evlendi. Evli çift, evlilik sonrası Brüksel’e giderek burada yirmi yıl yaşadı. Çiftin Umur Ali adında bir oğlu oldu. Birand ayrıca Fransızca ve İngilizce bilmekteydi ve aynı zamanda Belçika vatandaşıydı.
Bir süre önce pankreas kanserine yakalanan Mehmet Ali Birand, hastalığı ile ilgili bir seri ameliyat geçirmiş ve kemoterapi görmüştü. Tedavisinin bir parçası olarak safra kesesindeki stentlerin değiştirilmesi için gittiği İstanbul Amerikan Hastanesi’nde yapılan ameliyat sonrasında 17 Ocak 2013 tarihinde yoğun bakımda hayatını yitirmiştir. Sabah saatlerinde medya tarafından verilen ölüm haberi, oğlu ve tedavi gördüğü hastane tarafından yalanlanmış ve Birand’ın yoğun bakım altında olduğu açıklanmıştır . Ancak oğlu Umur Birand saat 19.00’a doğru yaptığı basın açıklaması ile Birand’ın, 18.29 sıralarında vefat ettiğini açıklamıştır; cenazesinin 19 Ocak 2013’te Anadolu Hisarı Mezarlığı’nda defnedileceği açıklanmıştır .

İşte dolu dolu bir ömür … Mekanın Cennet Olsun Gülen Ve Gülümseten İnsan …

 

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milenyum Nesli

31 Ocak 2013