BAŞARININ 12 SİHİRLİ ANAHTARI

Herkese iyi haftalar☕️

Umarım harika bir gün olur hepimiz için. Bu sabah erkenden uyandım ve kahvemi hazırladım. Sonrasında şu aralar kendisinden “Liderlik Gelişim Eğitimi” aldığım Hülya Mutlu hocamızın tavsiye ettiği bir TEDx konuşması açıp izledim. Aslında bu konuşmayı birkaç yıl önce tesadüfen izlemiştim ama Hülya hocamız önerince yeniden ve daha başka bir perspektifle izlemiş oldum. Ve güne motive edici bir başlangıç yapmamız adına sizlerle de paylaşmak istedim.

Şerif Kaynar’ı tanıyor musunuz, bilmiyorum ama ben kendisini bu TEDx konuşmasıyla keşfettim.

Kendisi Türkiye’nin en büyük beyin avcılarından biri. Yani şirketler için en iyi, en doğru insanı bulan kişi. Yaptığı efsane CEO atamaları arasında Turkcell, Vodafone gibi dünya devleri bulunuyor.

Ve TEDx’de yaptığı bu konuşmada, yıllar boyunca tanıştığı en iyi liderlerin, CEO’ların ve yöneticilerin başarılı olmalarının ardında yatan 12 sihirli anahtarını anlatıyor. Ama bu özelliklere bakınca, bunların yalnızca başarının değil , hayatta daha
nitelikli bir birey olmanın 12 sihirli anahtarı olabilir diye düşünüyorum.

Peki bu özellikler neler?

1- Uzlaşma Kültürüne Sahip Olmak:

Yani yeri geldiğinde, doğru zamanda kendi isteklerinden vazgeçebilmek ve karşımızdaki kişiyle ortak noktada buluşabilmek.

2- Satış Becerilerine Sahip Olmak:

Hayat, hepimizin bildiği üzere bir satış okulu. Hangi pozisyonda çalışıyor olursak olalım satış ve pazarlamayı iyi yapmamız gerekiyor.

3- Etik Olmak:

Yaptığımız iş her ne olursa olsun, şartlar bizi ne kadar zorlarsa zorlasın dürüstlükten ve doğruluktan ayrılmamak her zaman en doğru karardır. Diğer türlüsü bazen daha parlak görünebilir ama aslında yalnızca o günü kurtarır.

4- Sıfırdan Başlayabilmek:

Yaşam her zaman ileriye doğru akmıyor. Özellikle iş dünyasında bazen kazanır bazen de kaybederiz. Her zaman var olan durumu kabullenecek ve sonrasında yeniden başlayacak gücü içimizde bulabilmemiz gerekiyor. Çünkü en büyük meziyet yeri geldiğinde sıfırdan başlayabilmektir.

5- Şansı Yakalayabilmek:

Yaşam her an fırsatlarla dolu esasında. Önemli olan arada bir elimizi kaldırıp o şans füzelerini yakalayabilmek. Şans dediğimiz şey aslında biraz dikkatli alakalı yani arada bir başımızı kaldırıp etrafımız daha dikkatli bakmamız gerekiyor.

6- Sevilen İnsan Olmak:

Şöyle bir gerçek var. Hem gündelik yaşamda hem de iş yaşamında gülümseyen, bilgiyi paylaşan, egosu düşük kişiler genellikle çok daha fazla sevilir.

7- Geniş Bir Networke Sahip Olmak:

Networkümüzü sağlam tutmalıyız, networkten müthiş fırsatlar çıkar. Çünkü bazen milyonlar harcayarak yapmaya çalıştığımız bir işi bir selam göndererek bile halledebiliriz.

8- Liderlik Ruhuna Sahip Olmak:

Liderliği MBA yaparak ya da TEDX videoları izleyerek öğrenemeyiz. çünkü bazı şeyler tamamen deneyimle edinilir. Dans etmek gibi düşünün, yani ayağa kalkmanız ve sahneye çıkmanız gerekmektedir . ve liderlik dediğimiz şey uygulamayla, eğitimle ve deneyimle öğrenilebilen ve hepimizin içinde potansiyeli bulunan bir şeydir.

9- Hayal Gücü Yüksek Olmak:

Hayal gücüyle yaptığımız her şey, diğerlerine nazaran çok daha iyi olur genellikle. bu yüzden ne yaparsak yapalım hayal gücümüzü kullanalım. Bu bazen kitap okumayla bazen seyahat ederek ve bazen de bir film izleyerek bile geliştirilebilir.

10- Öğrenme Kabiliyeti:

Her şeyin hızlı değiştiği ve yenilendiği bir çağda yaşıyoruz. Bulunduğumuz pozisyon nerede ve ne olursa olsun değişen dünyayı, teknolojiye ve bilgiyi takip etmeli ve öğrenmeye açık olmalıyız. Değişen bir dünyada sabit fikirli kalmak yalnızca kaybetmemize sebep olur.

11- Cömert Olmak:

Cömert olmak her zaman akla parayı getirse de yalnızca parasal bir durum değildir. Bulunduğumuz alanda birlikte çalıştığımız kişilere cömert bir şekilde gösterdiğimiz ilgi, paylaştığımız bilgi ve zamanın miktarı da bizi yukarıya taşıyan önemli etkenlerdendir.

12- Saygı Duymak:

Gündelik yaşamda ve iş hayatında bir toplantıya, muhatap olduğumuz kişilerle olan iletişimimizde ve daha pek çok konuda saygılı olmak önemi bazen gözardı edilse de aslında uzun vadede çok büyük kazanımlar sağlayan önemli bir faktör. Günümüz nasıl geçiyor olursa olsun nazik olmayı ve saygı duymayı asla ama asla ihmal etmeyelim.

Konuşmadaki tüm bu maddeleri topladığımızda karşımıza çıkan kelime ise hiç şüphesiz GÜVEN’dir.

Bu maddelerin her birini uygulayan kişilerin yalnızca iş yaşamında değil gündelik yaşamında da ilerleme göstereceği ve daha kaliteli bir birey haline geleceği çok açık. Gelin bugün yapacağımız iş her ne olursa olsun bu maddeler üzerine düşünelim ve yalnızca bir liderlik vasfı için daha iyi daha kaliteli bir insan olabilmek adına bir adım atmış olalım.

 

Sevgilerimle…🤎

 

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir