TELEVİZYONUN FİŞİNİ ÇEKTİM!

Selam!

Evet, televizyonun fişini çektim sahiden. Çünkü Zagor, Çiko ve ben şuan Kanada topraklarında Vahşiler Çetesi denilen berbat bir katil gurubunun peşindeyiz. Kan gövdeyi götürüyor ama korkmak yok. Düşmanlara papuç bırakacak değiliz!

Bilenler “Zagor” ve “Çiko”yu duyunca şak diye anlamıştır. Ama bilmeyenler için anlatayım. 🤓

Zagor’u okuyorum. Zagor, ABD’nin Pennsylvania eyaletinin kuzeyindeki Darkwood adlı düşsel bir ormanda yaşayan bir çizgi roman kahramanıdır.

Çiko da onun yardımcısıdır.
Zagor henüz küçük bir çocukken anne ve babası Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür. Bu esnada bir şekilde kurtulan Zagor bir avcı tarafından büyütülür. Ama içinde hep bir gün ailesinin intikamını almak vardır. Sonraki zamanlarda Çiko ile tanışan Zagor hem intikam almaya çalışır hem de bitmek bilmeyen enerjileriyle sürekli maceradan maceraya atılırlar. Okurken kendinizi kaptırmamanız mümkün değil. Mesela ben az evvel Kanada’daydım😅 İşin şakası bir yana Zagor gerçekten bir efsanedir.

İlk olarak 1961 yılında senarist Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yazılıp çizildi. Ve o yıllarda büyük beğeni toplayıp geniş bir hayran kitlesine ulaşan çizgi roman sonraki zamanlarda adeta bir klasik haline geldi. ✨Toplamda 135 sayıdan oluşan Zagor’un arşivi şu şekilde ayrılıyor: Klasik Maceralar Dizisi, Yeni Zagor Dizisi ve Efsanevi Zagor.

Benim elimdeki de 2014 yılına ait bir “ Zagor Özel Sayısı”. İstanbul’da sahaflardan almıştım. Herhalde bir on kez okumuşumdur. O kadar sürükleyici ki…💫

Ve gerçekten çizgi roman okumak çok düzenli yaptığım bir şey değil belki ama senede bir kaç kez bile olsa o çizilen resimlerin arasındaki dünyanın içinde olmak çok güzel.

Apayrı bir kültür bence. Kesinlikle deneyin!

Sevgiler ♥️

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir