TELEVİZYONUN FİŞİNİ ÇEKTİM!

Processed with VSCO with a6 preset

Selam!

Evet, televizyonun fişini çektim sahiden. Çünkü Zagor, Çiko ve ben şuan Kanada topraklarında Vahşiler Çetesi denilen berbat bir katil gurubunun peşindeyiz. Kan gövdeyi götürüyor ama korkmak yok. Düşmanlara papuç bırakacak değiliz!

Bilenler “Zagor” ve “Çiko”yu duyunca şak diye anlamıştır. Ama bilmeyenler için anlatayım. 🤓

Zagor’u okuyorum. Zagor, ABD’nin Pennsylvania eyaletinin kuzeyindeki Darkwood adlı düşsel bir ormanda yaşayan bir çizgi roman kahramanıdır.

Çiko da onun yardımcısıdır.
Zagor henüz küçük bir çocukken anne ve babası Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür. Bu esnada bir şekilde kurtulan Zagor bir avcı tarafından büyütülür. Ama içinde hep bir gün ailesinin intikamını almak vardır. Sonraki zamanlarda Çiko ile tanışan Zagor hem intikam almaya çalışır hem de bitmek bilmeyen enerjileriyle sürekli maceradan maceraya atılırlar. Okurken kendinizi kaptırmamanız mümkün değil. Mesela ben az evvel Kanada’daydım😅 İşin şakası bir yana Zagor gerçekten bir efsanedir.

İlk olarak 1961 yılında senarist Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yazılıp çizildi. Ve o yıllarda büyük beğeni toplayıp geniş bir hayran kitlesine ulaşan çizgi roman sonraki zamanlarda adeta bir klasik haline geldi. ✨Toplamda 135 sayıdan oluşan Zagor’un arşivi şu şekilde ayrılıyor: Klasik Maceralar Dizisi, Yeni Zagor Dizisi ve Efsanevi Zagor.

Benim elimdeki de 2014 yılına ait bir “ Zagor Özel Sayısı”. İstanbul’da sahaflardan almıştım. Herhalde bir on kez okumuşumdur. O kadar sürükleyici ki…💫

Ve gerçekten çizgi roman okumak çok düzenli yaptığım bir şey değil belki ama senede bir kaç kez bile olsa o çizilen resimlerin arasındaki dünyanın içinde olmak çok güzel.

Apayrı bir kültür bence. Kesinlikle deneyin!

Sevgiler ♥️

More from tastimcemberimden

Yeni Bir Dergiye Başlamanın Tadı

                   Her ne kadar...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − fourteen =