NEDEN YENİ YIL KARARLARINI SÜRDÜREMİYORUZ?

Herkese selamlar☕

Her yıl milyonlarca insan, bambaşka bir insan olacağı günü yani bir ocağı bekliyor. Ama değişim ve fırsat tesadüfen gelmiyor arkadaşlar.

Şu istatistiklere bir bakın👀

Yapılan incelemelere göre yeni yıl için büyük hedefler belirleyen insanların %90 ikisi bu kararları daha ayın ortasına bile gelmeden takip etmeyi bırakıyor. Bir başka çalışma yeni yıl kararları belirleyenlerin %88 inin başlangıçta başarıdan emin olmasına rağmen genellikle başarısız olduğunu gösteriyor. Peki sizce yeni yıl kararları neden başarısız oluyor, gelin bu sebeplere birlikte bir bakalım:

1. Belirlediğimiz hedefler yeterince özel değil:

Yani hedef belirlerken daha özel, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefler belirlememiz gerekiyor. Bu motivasyonumuzu ve odaklanmamızı sürdürmemiz ise katkıda . bulunur.

2. Hesap verilebilirlik eksik:

Bu şu anlama geliyor; kararlarımızı başkalarına hesap verme mekanizmaları oluşturamadığımız da genellikle hedeflere sadık kalmak zor olabiliyor. Kendimden örnek vermek gerekirse gerçekten kayda değer bir hedef belirlediğinde bunu yakın gördüğüm birkaç kişiyle paylaşırım. Bu kendimi belirlediğim hedefe karşı daha sorumlu hissetmemi sağlar.

3. Odak kaybı:

Belirlediğimiz hedefler yerine odağımızı başka olay ve durumlara yöneltmek başarı şansımızı azaltır. Dolayısıyla hedef belirlediğinizde bunun üzerinde sürekli bir odaklanma hali olmalı.

4. Çevre faktörü:

Burada kastettiğim şey; hedeflerimize ulaşmamızı zorlaştıran Ve bize olumsuz etkileşimler yollayan bir ortamda bulunursak, bu istediğimiz değişiklikleri yapmamızı engelleyebilir.

5. Hafife almak:

Eğer belirlediğimiz hedefleri enine boyuna düşünmezse ek ve karşımıza çıkaracağı zorlukları ciddiye almazsak bir süre sonra tıpkı o istatistiklerdeki gibi hedefimiz gerçekleşecektir. Bu noktada smart hedeflemeyi öneriyorum.

6. Hedefi neden istediğimizi bilmemek:

Hedef belirlemek iyi hoş da onu neden istediğimizi ve bizim için neden önemli olduklarını anlamakta zorluk çekiyorsak, onu gerçekleştirmemiz ne kadar mümkün olabilir ki?

7. Kimlik ve hedef uyuşmazlığı:

Alışkanlıklarla alakalı podcast çektiğimde bu konudan bahsetmiştim. Bir hedefi gerçekleştirmek ve bunun için bir alışkanlık oluşturmak aslında yeni bir kimlik yaratmak anlamına geliyor. Dolayısıyla hedefleriniz ve gerçek kimliğiniz arasında bir çatışma varsa bu durum başarıya ulaşmamızı zorlaştırabilir. Yani ne yapıyoruz hedeflerimizi kişisel değerlerimizle uyumlu hale getiriyoruz.

maytap tutan kişi

Yeni yılın bize neler getireceğini kim bilebilir ki? Ama bence her ne getirirse getirsin, bizler bu yeni yılı mükemmel kalacak akla ve zekaya sahibiz. Değişim, dönüşüm ve yepyeni olasılıklar yaratma gücümüz her zaman var. Yalnızca bunun için sağlıklı bir zihniyet geliştirmeyi, etkisi kanıtlanmış yol ve yöntemler kullanmayı ve elbette istediğimiz şeyleri gerçekleştirebileceğimiz de dair büyük bir inanca sahip olmayı elden bırakmadığımız sürece…

Zor bir iş olacak, ama bence başarmaya değer. Yeni yılda mucizeler beklemeyelim, akıllıca belirlediğimiz hedeflerimizle mucizemizi kendimiz yaratalım.🪄✨

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir