ÜCRETSİZ-ONLINE MÜZELER

Merhaba!

Uzunca bir süre daha evlerimizle haşır neşir olacağız, bu bir gerçek. Ama online bir dünyada yaşadığımız için, her şey zaten ayağımıza kadar geliyor. Dünya için söylenen “Küresel köy” kavramını bu yıl daha iyi anladık.

Küresel köy demişken, hepimizin “Pandemi olmasaydı bile gidemezdim.” dediği yerler var. Mesela başka ülkelerdeki müzeler, dev konserler, müzikaller gibi…

Konserleri de ilerleyen günlerde paylaşacağım ama şimdilik sizin için oturduğunuz yerden ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz birkaç müzeyi derledim!

Louvre Müzesi II FRANSA

Fransa’nın başkenti Paris’te çok fotoğraflanan cam piramit görüntüsüyle ve Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa eseriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist birkaç ay öncesine kadar Louvre Müzesi’ni gezmeye geliyor ve uzun kuyruklarda bekliyordu.

Louvre Müzesi

Şimdi alınan tedbirlerden dolayı bu güzel müze bomboş. Ama yine görme şansınız var. Sanal tur sayesinde bütün müzeyi 360 derecelik görüş açısıyla gezmek mümkün.

Link: www.youvisit.com/tour/louvremuseum

Doğa Tarih Müzesi II BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık tarafında finanse edilen diğer müzeler gibi bu müzede de giriş ücreti talep edilmez. Müze koleksiyonundaki en bilinen eserlerin başında Hintz Hall’da asılı duran mavi balina iskeleti var.

Online turunuzda kalıntıların üzerlerindeki numaralara tıklayıp eserler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Yalnız bilgiler İngilizce…

Link: www.sketchfab.com/3d-models/hintze-hall-nhm-london-surface-model-b2f3e84112d04bf1844e7ac2c4423566

Rijksmuseum II Hollanda
Amsterdam’ın meşhur fotoğraf noktası ‘I Amsterdam’ yazısının arkasında bulunan Rijksmuseum Hollanda’nın en kapsamlı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Rembrandt, Hals, Vermeer gibi ressamların eserleri ve sanat kütüphanesiyle tüm turistlerin gözdesi…

Google, bu ikonik müzenin bir de Sokak Görünümü turunu sunuyor. Böylece salonlarını gerçekten dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
Link: https://artsandculture.google.com/streetview/rijksmuseum/iwH5aYGoPwSf7g?hl=en&sv_lng=4.885283712508563&sv_lat=52.35984312584405&sv_h=311.1699875145569&sv_p=-5.924133903625474&sv_pid=fOVcUXQW2wpRf33iUmxEfg&sv_z=1.0000000000000002

Zeugma Mozaik Müzesi II Gazi Antep

Gaziantep’te bulunan, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, 2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesinin de ciddi ziyaretçi sayısına ulaşmıştı.

Salvador Dali Müzesi

Önceki yıllarda “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen müzede, çingene kızı, mars heykeli, ABD’den getirilen parçalar, yaklaşık 150 metrekarelik duvar resmi, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Bu sanal tur müzedeki her şeyi görme imkanı tanımasa da en azından birçok yeni bilgi edinmenizi sağlıyor. Link: http://zeugma.org.tr/sanaltur.aspx

Salvador Dali Müzesi II Amerika

Amerika’da Dali’nin en fazla eserini barındıran sanat kurumu olarak dünyaca ün yapmasını sağlamış durumda. Müzede, sanatçını sadece resimleri değil, kolaj, heykel ve mekanik eserleri de yer alıyor.

Sanatçı, bu müzede sadece kendi eserlerini değil, koleksiyonunun önemli parçaları olan; El Greco, Marchel Duchamp, Antoni Pitxot gibi sanat tarihinin ünlü isimlerinin eserlerini de ziyaretçilerin izlenimine sunmuş. Online giriş yaptığınızda müzenin sergi alanına ulaşacaksınız. Galeri katına geldiğinizde eserlerin üstüne tıklayarak detaylı bilgilere İngilizce olarak ulaşabilirsiniz.

Link: www.thedali.org/virtual-tour/

 

Sağlıklı ve mutlu günler! 🙂

More from tastimcemberimden

Yelken açsaydın eğer, özgür olsaydın eğer, neler yapardın neler…

  Geçen hafta, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Ve Koruma Vakfının (ZİÇEV), ”Dünya...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 13 =