Yeni Bir Dergiye Başlamanın Tadı

         1901173_1389601257979715_92727049_n

         Her ne kadar tam bir kitap tutkunu olduğumu söylesem de, dergi okumanın da farklı bir tadı olduğunu kabul ediyorum. Hele ki ‘Ot’ dergisine yeni başladığım şu günlerde. Evet, gerçek şu ki bu enfes dergiyi ilk defa aldım. Ve daha önce nasıl okumadım diye hayret ettim kendime. Ama boşuna dememişler:’Geç olsun, güç olmasın.’ Değil mi?  😉

Sayfalarını çevirirken Murat Menteş’in ‘Hepimiz Aynı Türbülanstayız’ başlıklı yazısı dikkatimi çekti. Hemen okumaya başladım. Anlatılan öykü gerçekti. Hatta yazarın dediği gibi ; ‘ Gerçekten daha gerçekti.’

Öyküde; 55 yaşında, yoksul bir o kadar da yalnız olan Murat Menteş’e kim olduğu belli olmayan biri tarafından ilginç bir teklif yapılır. Teklife göre; 24 yaşında, kızıl saçlı, mavi gözlü, beyaz tenli bir kadını öldürecek. O da bu teklifi en az kendisi kadar pejmürde, yalnız ve hastalıklı olan arkadaşları ; Emrah Serbes ve Alper Canıgüz’ e anlatır.

Kuşağında ucuz roman olarak tabir edilen polisiyeler yazarak ünlenen, daha sonra ise acımasızca dibe batıp unutulan bu üç eski adam, Zombi Bacanaklar Kahvehanesi’nin çürümüş masasında bir araya gelir. Emrah, cinayet işlemeden parayı alabilmenin mümkün olup olmadığını düşünürken Murat ta onu onaylar. Fakat Alper’in aklına tam o anda daha parlak bir fikir gelir. Ve anlatır : ‘ Kadını bayıltıcı tüfekle vurup kaçıralım. Sonra bu cinayeti kimin, neden, niçin planladığını bulalım. Araştırma süresince olup bitenleri not alalım. Üçümüz katil olarak tutulduk, halbuki dedektifiz. Cinayetin tasarlandığı, fakat işlenemediği; suçun teşebbüs aşamasında kontrol edildiği; muammanın ise bu süreçte çözüldüğü müthiş bir polisiye yazabiliriz.’ Murat mırıldanır : Dahiler aptalca fikirleri çabuk benimser.

Ve üç arkadaş cinayeti işlemek yerine yazmayı tercih eder. Bu sadece, kulağa hoş gelen basit bir öykü mü? Bence değil, olmamalı da. Yazarların kafasının başka türlü, daha incelikli çalıştığının ve hangi girdabın içinde olursa olsun çıkış yolunu kendi kalemleriyle çizdiklerinin en büyük kanıtı.

 

 

 

Kategoriler: KEŞİF, OKUMAK GÜZELDİR
tastimcemberimden

Yazan:tastimcemberimden Yazarın tüm gönderileri

Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çerez Notları

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.