VİCDANININ KÜÇÜKLÜĞÜ KİMSEYİ UTANDIRMIYOR

 

7 Kasım 1970

“ Bana öyle geliyor ki biz çocuk kalmış bir milletiz ve daha olayları ve dünyayı, mucizelere bağlı bir şekilde yorumluyoruz en ciddi biçimde bir biçimde. Aklı başında bir Batılının gülerek karşılayacağı ve bize ölesiye ciddi gelen bir şekilde.- Bir başka nokta daha: Öyle bir yarım yamalaklığımız var ki, bizim dramımız, trajedimiz, akıl almaz bir biçimde gelişiyor. Ayrıca, bir trajedinin içinde olduğumuzun farkında bile değiliz. Çok güzel yaşayıp gittiğimizi sanıyoruz. İktidardaki adamlar da, bu sanıyı bütün millet adına dile getiriyorlar. Birkaç aydın dışında bunu anlayan yok gibi. O aydınlar da, sosyal bir takım sözler ediyorlar. Psikolojik yönü boş kalıyor bu meselenin. İnsanlarımız, bu kötü yaşantıyı dile getirmenin, “muhalefet yapmak” olduğunu sanıyor bir bakıma. Aslında bir yanlış anlama olduğu halde, anlaşıp gidiyorlar. Bir “-mış gibi yapmak” tutturmuşlar; arabalar yürüyor ya, ekmek yapılıyor ya, iyi kötü suyumuz geliyor ya… Mesele yok. Bir taklit yapıyoruz ve Batı’ya bile kabul ettirdiğimiz anlar oluyor. (Bir futbol maçında yeniveriyoruz onları) Ya çocuksu gururumuz! Beğenilmezsek hemen alınıyoruz. Batılılara iftiralar ederek kendimizi temize çıkarmak için didiniyoruz. İyi aile çocukları arasında, onlara çamur atan mahalle çocuğu gibiyiz… ”

 

Sevgili Oğuz Atay,

Sanki her yıl, ilk defa ayrılmışsın gibi hissediyorum, aramızdan. Yazdıkların o kadar taze, o kadar geçerliliğini koruyor ki hep.

Ölümünün üzerinden geçen, bu koskoca 39 yılda, inan hiçbir şey değişmedi. Ya da şöyle söyleyeyim. O kadar çok dibe battık ki, ‘’ Bak, güzel şeyler de olmuyor değil.’’ cümlesi, kurulsa bile kimseyi teselli edemeyecek hale geldi.

Yalnızlaştık. Önceden de vardı bu durum elbette, fakat bu sefer başka. Bu sefer yalnızlığımızı ulu orta sergiliyoruz. Bir yandan ağdalı cümlelerle, önümüze gelene inanılmaz dostluklar vadederken bir yandan tüm bunları içimizdeki o bir türlü doymayan boşluğu doldurmak için yaptığımızı da biliyoruz.  Yalanlarımıza önce kendimiz inandığımız için, başkalarını kandırmak kolay oluyor. Bu yüzden de, hani demiştin ya ‘’ İnsan her sözü kuşkuyla karşılıyor artık. Gerçekle düş birbirine karışıyor; yalanın nerede bittiğini anlayamıyoruz. Tutunacak bir dalımız kalmıyor. Tutunamıyoruz.’’

Bu çağ, yalnızlığın en yaman hali, en gerçekçi tablosu. Ve inan, dal kırılmak üzere. Anlayacağın, zar zor tutunuyoruz.

Önceden haberlerde gördüğümüz bombaların evlerimize yağmasına ramak kalmış gibi hissediyoruz. Savaşlar burnumuzun dibine kadar yaklaştı, her yer kan kokusu. Atmosfere yolladığımız ses dalgaları arasında en fazla, şehit oğluna ağlayan annelerin çığlıkları var. Bir de yine aynı şehide yorganının altında gizli gizli ağlayan, sevdiğinin iniltileri.

Bir de sapıklaşan bir kesim var. Süt kokan bebeklerimiz, ya bir bir kayboluyor ya da nefsi kabarmış insan görünümlü canavarlar tarafından, o narin bedenlerine… Allah kahretsin. Midem bulanıyor!

Toplu taşımada ya da bir parkta yürürken, hayatın bir şekilde delirttiği, öfkelere boğduğu biri tarafından tekme tokat dayak yiyebiliyor ya da sırf cinsel tercihimizden dolayı uluorta yakılabiliyoruz. Bunlar olağanlaştırılan şeyler artık. Nasıl olsa televizyonlardaki aşağılık şovlar devam ediyor. Hiç tanımadığımız insanlar hayatımıza müdahale edebiliyor. Biz sakınmaya çalıştıkça, onlar daha da yakınımızda bitiyor. Yani demem o ki, bize dokunmadan bin yaşayamıyor o yılan artık.

Büyüdük, zaten büyüyüp anlamaya başladığımız için yalnızlık çekiyoruz ya! Oyunlardan vazgeçemiyoruz ama. Koltuk kapmaca, en sevdiğimiz! Koltuğu kapabilenlerin, koltuk aşkı yüzünden, oyuncak mağazalarındaki maskotlara döndük. Birileri, oynayıp fırlatıyor önüne geleni. Ve bunun umurumuzda olmaması için de ellerinden geleni yapıyorlar. Dizilerde ya da filmlerde görüp duyduğumuz, dudağımızı ısırdığımız sahnelere, salak ve kabullenir bir ifadeyle bakmamızın sebebi de bu.

Bir tuhaflık olduğunun farkına varanlarımız oluyor. Ama kimse kimsenin çığlığını duyamayacak kadar gereksiz telaşların, büyük gürültülerin arasında.

Sakın hayata karşı ümitlerimi yitirdiğimi düşünme. Umutsuz değilim. Hayatta hep güzel şeylerin olmasını beklediği için yanılıp üzülen biri de değilim. Öyle olsam buraya yazmazdım, inan. Sadece, insan biraz arsız bir varlık, bunu biliyorum. Çünkü, her şeyin giderek karmaşıklaştığı bir zamanda ve coğrafyada yaşıyorken, ne toz pembe düşünüp kendini olanlardan soyutlamak mümkün ne de belli bir fikre, ideolojiye sadık kalarak öfkeler kusmak… Ki ikisini de savunmuyorum. Çünkü çoğu zaman herkes gibi, bu bahsettiğim iki durumu da aynı anda biraz biraz yaşıyorum. Tam ‘Bak güzel şeyler de oluyor.’  deyip birkaç şey kaleme alacakken, şehitler için, kaybolan ve cesedi bilmem nerede bulunan minnacık bir çocuk için, tecavüze uğrayan bir kadın için, ulu orta yakılan bir trans için, giyiminden kuşamından ötürü dayak yiyen insanlar için yükselen sesleri duyuyorum. Sonra yazdığıma yazacağıma o kadar utanıyorum ki… Çünkü, hepimizin hayatı görünmeyen bağlarla birbirine bağlı. Hani ortaokulda Fen Bilgisi dersinde hoca sorar ya; ”Ekosistemdeki bir canlı türünün neslinin tükenmesi hangi sorunlara sebep olur? ” Bu soru cümlesinin aynısı değil miyiz, bizler de? Kaybolan bir değer yargısı, nesli tükenen bir his ya da inanç… Biz bunlardan hangisini yitirdik de bu hale geldik? Anlayamıyorum. Vicdanının küçüklüğü kimseyi utandırmıyor, yaşanan bunca acının büyüklüğüne, çirkinliğine rağmen… Daha ne olması lazım, daha korkunç ne olması lazım? Şu satırları yazarken bile o kadar kırılıp üzülüyorum ki. Keşke daha güzel şeylerden bahsedebilseydim. Ama ne mümkün.

Ama, belki …

 

 

 

Tags from the story
,
More from tastimcemberimden

YENİ KİTAP HAKKINDA…

Selam… Orwell’ın “Hayvan Çiftliği”nden sonra sıraya Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı koymuştum. Ve iki...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × four =