14 Şubat Dünya Öykü Günü

l

            Dünya Öykü Gününüz şimdiden kutlu olsun. Böyle anlamlı bir etkinliğin Sevgililer Günüyle aynı tarihe sahip olması çok güzel bir uyum olmuş. Peki nedir Dünya Öykü Günü ? İllaki duymayanınız vardır. Anlatayım o halde.

Tarih 12 Eylül 1980. Bu tarihle birlikte ülkemizde bambaşka bir dönem başlar. Yöneticilerin yargılandığı, sendikaların kapatıldığı çok ama çok karanlık bir dönem… Ve olanlardan nasibini alan bir de ODTÜ Edebiyat Kulübü vardır. Yöneticilerinin aranıp adeta yasaklı duruma düşürüldüğü kulüp kapatılır.
Verilen uğraşlar, yapılan görüşmelerden sonra zor da olsa, Edebiyat kulübü yeniden açılır, faaliyetlerine başlar.”ODTÜ Edebiyat Kulübü ’82 Ödülleri” düzenlenir. Bununla beraber 80 gençliğini anlatan şiir ve öyküler, edebiyatta yepyeni bir çığır açar adeta. Çünkü bu yarışmayla ODTÜ’lülerin, kendini açıkça ifade edebilmeleri amaçlanıyordu. Böylece artık insanlar susmayacak, bildiklerini kendilerine saklamayacak, düşündüklerini açıkça söyleyebilmenin verdiği rahatlıkla güvenli bir duruş sergileyebileceklerdi. Ta ki 1982 de tekrar kapatılana kadar…

Kulübün etkilnlikleri, gençlerin buluşmaları yönetimi rahatsız edince kulüp yeniden kapatılır. Aradan uzun zaman geçer, fakat Edebiyat Kulübü’nün yöneticileri edebiyattan vazgeçemez. Öykü ve şiirlerinden kopamazlar. Sadece bununla da kalmayıp kitaplar yayımlamaya, dergilerde editörlük yapmaya başladılar. Ve sonunda Edebiyatçılar Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yerlerini alırlar. Ve edebiyat buluşmaları yeniden başlar. Bu buluşmaların meyvesi olan 14 Şubat Dünya Öykü Günü ortaya çıkar.

14 Şubat Dünya Öykü Günü 2003’te PEN Ankara temsilcisi Prof. Dr. Aysu ERDEN’in de katıldığı Mexico City’de yapılan 69. Uluslararası P.E.N. Kongresi’nin Delegeler Meclisi toplantısında onaylanarak kabul edilir. Ardından, UNESCO’nun 2005’te yapılan kongresinde de proje kabul edilir. Sloganı; Herkesin Bir Öyküsü Var” olan “14 Şubat Dünya Öykü Günü” dünyanın dört bir yanında, farklı dillerde kutlanmaya başlar. İşte budur“14 Şubat Dünya Öykü Günü” nün öyküsü.

Peki Ya Bizim Öykümüz?
Herkesin öyküsü ilk hatırladığı andan itibaren başlar.
Kimi üzülerek hatırlar, kimi gülümseyerek.
Hayatımıza devamlı birileri girip çıkar.
Görünmez bağlarla bağlı olduğumuz birileri,
Öykümüzü oluşturan birileri
İşte tam o anda üstadın dediğini hatırlayalım:
‘Bir insanı sevmekle başlar herşey.’
Yani öykümüze dahil olanlarla…

Öykünüz güzel olsun…

NOT: 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün 2014 Programı hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://www.worldshortstoryday.org/tr/default.asp

Yazar

fatmaadmis@gmail.com
Selam, ben Fatma, Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü doktora öğrencisiyim. Aynı zamanda kreatif bir tasarım ajansında Dijital PR Danışmanı ve İçerik Üretici olarak çalışıyorum. Blog dünyasındaki 9.yılım. Hep şuna inandım. Hepimiz dünyaya geldiğimizde aslında bir çemberin içine doğuyoruz. Ve büyüyüp yaş aldıkça, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayınca o çemberin içinden dışarı taşmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşıyor, bazı yokuşlardan yukarı tırmanmaya çalışıyoruz. O esnada bazı insanlar zorlandığımızı görünce "gel, bir de bu yolu dene." diyorlar. Halbuki gösterdikleri yol onların yolu, bizim değil. O yüzden diyorum ki yokuşlarımız yalnızca bizi alakadar eder. Çünkü çemberimizden ancak bu şekilde taşabiliriz. Burada bana ilham veren kişilerin öykülerini, okuduğum kitapları, izlediğim film ya da belgeselleri yani beni çemberimden taşıran şeyleri paylaşıyorum. Eğer sen de ilhamını bulmak ve çemberinden dışarı taşmak istiyorsan bu öğrenme yolculuğunda bana eşlik edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyu Muharrem'im

12 Şubat 2014